dzisiaj jest: 18 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Dobry czas dla inwestycji

domdziecka0Kończący się za kilkadziesiąt dni 2011 rok skłania do podsumowań na temat działań samorządu powiatu w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Okazuje się, że były one dobrym czasem dla inwestycji. Powiat tarnowski zrealizował wiele ważnych i strategicznych dla mieszkańców zadań. Spora część z nich została dofinansowana środkami z Unii Europejskiej.

• Powiat tarnowski prowadził w tym roku dalszą część inwestycji pod nazwą „Uporządkowanie gospodarki cieplnej z zastosowaniem źródeł odnawialnych”. W ramach projektu zrealizowano w Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej ocieplenie ścian wraz z wyminą stolarki okiennej i drzwiowej, wykonano instalację solarną, wymieniono wewnętrzną instalację zimnej wody i c.w.u. a także instalację c.o. Podobne inwestycje przeprowadzono w tym roku w Domu Pomocy Społecznej w Wietrzychowicach. Całkowita wartość projektu to kwota aż 3 mln 286 tys. zł – 85 procent kwoty to dofinansowanie z UE w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
  • Sporym wyzwaniem dla samorządu była przebudowa budynku domu pomocy społecznej w Rzuchowej, który zaadaptowano na placówkę opiekuńczo-wychowawczą. Znalazły w niej schronienie dzieci z rodzin, które nie mogą się nimi zaopiekować z różnych przyczyn. Wartość projektu oceniono na 949 tys. zł, inwestycja była współfinansowana w 70 procentach przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wymieniono instalacje wewnętrzne – elektryczną, gazową, wodno-kanalizacyjną i centralnego ogrzewania. Zmodernizowano kotłownię, zamontowano windę, przebudowane i odnowione zostały pomieszczenia, urządzono nowe łazienki, a ponadto zagospodarowano niewykorzystywane dotychczas poddasze, gdzie będą świetlice i pracownie komputerowe. Uszczelniono również dach i odnowiono częściowo elewację.
  • W 2011 r. powiat tarnowski zakończył również renowację zabytkowej sali balowej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie. W ub.r. przeprowadzono renowację ścian, sufitów, zabytkowej balustrady. W tym roku wykonano renowację parkietu i stolarki drzwiowej. Aula odzyskała więc dawny blask i splendor. Zadanie wykonano przy współpracy z województwem małopolskim w ramach programu „Ochrona zabytków Małopolski”. Koszt inwestycji to niespełna 232 tys. zł.
  • Wśród inwestycji drogowych na pierwszy plan wysuwa się modernizacja drogi z Tarnowa do Ryglic. Pierwszy etap remontu zrealizowano w poprzednim roku. W 2011 r. modernizacja od granicy z gminą Skrzyszów do Ryglic odbyła się dzięki funduszom pozyskanym z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych i z budżetu powiatu tarnowskiego. Jej koszt to blisko 6 mln zł. Mieszkańcy cieszą się z nowej nawierzchni, bezpiecznych zatok autobusowych, wyprofilowanych zjazdów, utwardzonych poboczy i chodników. Na skrzyżowaniu w Zalasowej, które nie należało do najbezpieczniejszych, dochodziło do wypadków bądź kolizji, powstała sygnalizacja świetlna, która zapobiega dochodzeniu do niebezpiecznych zdarzeń.
  • Nowa nawierzchnia, szersze pobocza, chodniki, wiaty przystankowe - tak wygląda zmodernizowana kolejna droga powiatowa Zabawa - Zdrochec w powiecie tarnowskim. Przebudowany odcinek drogi powiatowej ma długość 3.285 metrów. Inwestycja, o wartości ponad 2.220.900 zł została zrealizowana przez Powiat Tarnowski dzięki dofianansowaniu z Unii Europejskiej, w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego samorząd otrzymał dotację w wysokości 85% czyli ponad 1.887.775 zł. Pozostałe 15% (ponad 333 tys. zł) pokrył z własnego budżetu.