dzisiaj jest: 18 maja 2022 r.   ::    imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Większość Polaków jest dumna z polskiej żywności

rozmiar tekstu w artykule:

prez wierzch 2020 miniW obchodach 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda. Powiedział, że były trzykrotny premier i przywódca chłopów polskich był jedną z największych postaci w naszej historii - wielkim politykiem i państwowcem. Nikogo porównywalnego od tego czasu Polska nie wydała.

Uroczyste urodziny jednego z ojców naszej niepodległości w jego rodzinnej miejscowości od 2014 roku organizuje NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. To kontynuacja spotkań przy Grobie Wincentego Witosa z lat osiemdziesiątych minionego stulecia, których zakazywała władza komunistyczna.

prez wierzch 2020 1

W uroczystościach od kilku lat systematycznie uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Wygłaszane są podczas nich także ważne polityczne deklaracje. To właśnie w Wierzchosławicach - w 2014 roku - Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński pierwszy raz przedstawił ideę Programu Rodzina 500 Plus.

prez wierzch 2020 2

Tegoroczne obchody tradycyjnie zainaugurowała Msza święta w wierzchosławickim kościele parafialnym, którą odprawił Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Grób Witosa na tamtejszym cmentarzu parafialnym, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

prez wierzch 2020 3

Podczas konferencji naukowej w Centrum Kultury Wsi Polskiej Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Wincenty Witos był nie tylko człowiekiem, który pracował na roli, który wychowywał się na wsi, ale przede wszystkim był wielkim politykiem i państwowcem.

prez wierzch 2020 4

- Wierzchosławice są nie tylko symbolem polskiego ruchu ludowego. Dla mnie są także symbolem znaczenia polskiej wsi i polskich chłopów poprzez osobę Wincentego Witosa. Był on w naszej historii postacią jedyną w swoim rodzaju, nikogo porównywalnego od tego czasu Polska nie wydała - akcentował Prezydent.

prez wierzch 2020 5

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że zdążając drogą wytyczoną przez Witosa osiągniemy Polskę taką, o jakiej on marzył, w której polski rolnik, polska wieś rzeczywiście będzie wszechstronnie wspierana przez państwo polskie.

prez wierzch 2020 6

- Polskę, w której polska wieś i polski rolnik będą bronieni przed wszelkimi niesprawiedliwymi atakami, które zdarzają się także w dzisiejszych czasach, choć większość społeczeństwa doskonale zdaje sobie sprawę z niezwykle ważnej misji jaką odgrywa dla nas wszystkich polskie rolnictwo. Nie mam żadnych wątpliwości, że większość Polaków jest dumna z polskiej żywości, że większość Polaków szczyci się naszymi wielkimi w tym zakresie tradycjami, a także tym, co dzisiaj polski rolnik jest w stanie zaoferować - podkreślał.

prez wierzch 2020 7

O roli jaką Witos odegrał w polskiej historii oraz aktualnej sytuacji w polskim rolnictwie mówili Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Odczytane zostały też listy od Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Biografię Wincentego Witosa z perspektywy historycznej przypomniał Zastępca Prezesa IPN dr Mateusz Szpytma.

prez wierzch 2020 8
W wydarzeniu uczestniczyli także Europoseł Beata Szydło, Posłowie i Senatorowie, samorządowcy różnych szczebli oraz liczne delegacje z pocztami sztandarowymi. Współorganizatorem był samorząd Powiatu Tarnowskiego. Ceremonię na cmentarzu w Wierzchosławicach uświetniły Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa oraz Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej.

prez wierzch 2020 9

Pełna treść wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy z uroczystości z 19 stycznia 2020 roku w Wierzchosławicach dostępna jest - tutaj.

prez wierzch 2020 10

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj się