dzisiaj jest: 18 maja 2022 r.   ::    imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Łowczówek - pokoleniowa jedność Polaków

rozmiar tekstu w artykule:

lowczowek 2019 rel miniZ udziałem Wojska Polskiego, harcerzy, pocztów sztandarowych i delegacji licznych instytucji, organizacji i stowarzyszeń, przedstawicieli parlamentu oraz władz samorządowych różnych szczebli, na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku, odbył się XXI Zlot Niepodległościowy, połączony z powiatowymi obchodami Święta Niepodległości.

List do uczestników uroczystości przysłał Premier Mateusz Morawiecki, a wziął w niej między innymi udział Ojciec Prezydenta RP prof. Jan Tadeusz Duda, pełniący od niedawna funkcję Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego.

lowczowek 2019 rel 1

Mimo rzęsistego deszczu i tym razem frekwencja dopisała na Zlocie Niepodległościowym, organizowanym w Łowczówku od dwudziestu jeden lat, w niedzielę poprzedzającą 11 listopada. Setki mieszkańców nie tylko Powiatu Tarnowskiego, uczciły pamięć i wielki wysiłek bojowy Legionistów Polskich.

lowczowek 2019 rel 2

W wydarzeniu uczestniczyli również parlamentarzyści - Poseł Norbert Kaczmarczyk oraz Senatorowie Włodzimierz Bernacki i Kazimierz Wiatr, Przewodniczący SWM prof. Jan Tadeusz Duda i Edward Czesak z Zarządu Województwa, którzy oddali hołd poległym na tym wzgórzu żołnierzom I Brygady Legionów Polskich.

lowczowek 2019 rel 3

Mszę świętą polową odprawił Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, który poświęcił także odnowiony cmentarz z mogiłami legionistów. W homilii powiedział, że miejsca takie jak Łowczówek pokazują pokoleniową jedność Polaków. - Troszczymy się o to miejsce, chociaż od krwawych walk na tym wzgórzu minął już przeszło wiek, bo mamy świadomość jaką cenę za wolność naszej Ojczyzny zapłacili legioniści, w wielu przypadkach młodzi chłopcy, przed którymi było całe życie. Ale też refleksja nad tym, że Polska mogła zaistnieć dzięki tak dużej daninie krwi, jest nam dzisiaj potrzebna i jest bardzo ważna - powiedział duszpasterz.

lowczowek 2019 rel 4

Starosta Tarnowski Roman Łucarz podziękował wszystkim, którzy mimo intensywnych opadów deszczu wzięli udział w uroczystości, modląc się za poległych legionistów i o pomyślność naszej Ojczyzny. Podkreślił, że pięknie wyglądające otoczenie cmentarza to przede wszystkim zasługa Wójta Gminy Pleśna Józefa Knapika, który pozyskał pieniądze na zagospodarowanie terenu przed nekropolią. - Przychodzimy tutaj, bo pamiętamy o bohaterach, ale także naszą obecnością potwierdzamy troskę o to, aby Polska była wolna i niepodległa - powiedział Roman Łucarz.

lowczowek 2019 rel 5

Prof. Jan Tadeusz Duda stwierdził, iż jest wzruszony dostojeństwem miejsca i wymową uroczystości. - Kiedy patrzę na ten cmentarz i zgromadzonych tutaj ludzi to uświadamiam sobie jak jesteśmy silni duchem i jak silna jest nasza pamięć. Cieszy, że jest tu tak wielu młodych ludzi, że są reprezentanci różnych pokoleń. Dbałość o to miejsce to świadectwo naszej kultury, naszego patriotyzmu i wdzięczności względem tych, którzy przeszło sto lat temu walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny - mówił przewodniczący SWM.

lowczowek 2019 rel 6

Odczytano apel poległych, wojsko oddało salwy honorowe, złożone zostały wiązanki kwiatów przy kaplicy cmentarnej.

lowczowek 2019 rel 7

Zlot zakończyła biesiada przy ognisku. Śpiewano podczas niej pieśni żołnierskie i patriotyczne, można było posilić się wojskową grochówką. Wystawę produkowanego sprzętu zbrojeniowego zaprezentowały Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

lowczowek 2019 rel 8

Organizatorem XXI Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku było Starostwo Powiatowe w Tarnowie wraz z Gminami Pleśna i Tuchów. Kompanię honorową wystawiła 6. Brygada Powietrznodesantowa.

Więcej fotografii z tego wydarzenia dostępnych jest - tutaj.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj się