dzisiaj jest: 29 czerwca 2022 r.   ::    imieniny: Benita, Piotr, Paweł

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Marszałek Województwa Podkarpackiego i Starosta Tarnowski zorganizują uroczystości 250. rocznicy konfederacji barskiej

rozmiar tekstu w artykule:

kon bar um miniW Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie Marszałka Władysława Ortyla z delegacją Powiatu Tarnowskiego na czele z Starostą Tarnowskim Romanem Łucarzem. Celem wizyty była wspólna organizacja uroczystości 250. rocznicy konfederacji barskiej. Miejscem obchodów będzie miejscowość Lubcza w Powiecie Tarnowskim.

Delegacja powiatu z Starostą Tarnowskim Romanem Łucarzem oraz Radnym Powiatu Tarnowskiego Pawłem Augustynem przedłożyła Marszałkowi Władysławowi Ortylowi projekt uroczystości rocznicowych, który uzyskał poparcie i akceptację ze strony włodarza samorządu Podkarpacia.

kon bar um 1

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Starosta Tarnowski Roman Łucarz planują wspólne uroczystości 250. rocznicy konfederacji barskiej /fot. D. Kozik/.

- Uroczystości planujemy zorganizować 16 września 2018 roku w Lubczy, gdzie na pograniczu tej miejscowości oraz Jodłowej w Województwie Podkarpackim, znajduje się monument i mogiły konfederatów barskich. Ten fakt zobowiązuje nas do szczególnego zaakcentowania 250. rocznicy konfederacji barskiej, podkreślenia patriotyzmu jej uczestników oraz utrwalenia w świadomości społecznej naszych mieszkańców, roli dziejowej jaką odegrali konfederaci barscy - mówi Starosta Tarnowski.

- Obchody odbędą się w Lubczy, gdzie czasowo stacjonowało naczelne dowództwo konfederackie. Chcemy zaprosić na nie zarówno mieszkańców Małopolski, jak i Podkarpacia - uzupełnia Paweł Augustyn.

W organizację wydarzenia zaangażują się także przedstawiciele Gminy Jodłowa - Grzegorz Kita i Paweł Ciszczoń, inicjatorzy wspólnych, małopolsko-podkarpackich obchodów 250. rocznicy konfederacji barskiej. Uczestniczący w spotkaniu Grzegorz Kita tłumaczy: - Na terenie Gminy Jodłowa jest miejsce dużej bitwy konfederatów pod wzgórzem Dąbrowa w Dęborzynie z 5 maja 1770 roku. W samej Jodłowej znajdują się trzy krzyże, które są prawdopodobnie miejscem pochówku żołnierzy konfederackich. Z kolei Paweł Ciszczoń dodaje: - Warto zaznaczyć, że na naszych trenach działał i walczył również wspólny bohater Polski i USA - Kazimierz Pułaski.

kon bar um 2

Krzyż konfederacki na granicy Jodłowej i Lubczy /fot. G. Kita/.

Planowane uroczystości odbędą się 16 września 2018 roku w Lubczy.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj się