dzisiaj jest: 29 czerwca 2022 r.   ::    imieniny: Benita, Piotr, Paweł

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Żołnierze wolnej Polski to najpiękniejsze pokolenie XX wieku

rozmiar tekstu w artykule:

zw rel 2018 miniŻołnierze wolnej Polski to najpiękniejsze pokolenie Polskie dwudziestego wieku - te słowa wypowiadano wielokrotnie podczas Powiatowych Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się w Koszycach Wielkich. W tym roku miały one wyjątkową rangę - uroczystość swoją obecnością zaszczycili m.in. Pani Premier Beata Szydło oraz Biskup Tarnowski Andrzej Jeż.

 Witając uczestników uroczystości Starosta Roman Łucarz przypomniał, że zgromadziliśmy się w tym miejscu po to, aby propagować pamięć o tych, których nie tylko skazywano na kary śmierci lecz również skazywano na zapomnienie.

zw rel 2018 1
- Po upadku komunizmu w 1989 roku trzeba było jednak aż dwadzieścia lat czekać, trzeba było ś.p. Profesora Lecha Kaczyńskiego na stanowisku Prezydenta RP ażeby tym ludziom pozwolono na godny pochówek, pozwolono aby ci ludzie wracali do naszej pamięci, ażebyśmy mogli ich czcić - mówił starosta. Roman Łucarz dodał, że to święto na stałe wpisało się do kalendarza świąt Powiatu Tarnowskiego i co roku ma coraz większy wymiar.

zw rel 2018 2

Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł przypomniał natomiast, że tradycje Żołnierzy Niezłomnych w podtarnowskiej gminie są bardzo mocne. To właśnie z terenu obecnej Gminy Tarnów wywodzą się żołnierze, którzy po II wojnie światowej uczestniczyli w wielu spektakularnych akcjach przeciwko sowieckiemu reżimowi, w tym w likwidacji w Tarnowie kapitana NKWD Lwa Sobolewa, słynącego z brutalnych metod śledczych.

zw rel 2018 5
- Nie wyobrażałem sobie, nie marzyłem nawet o tym, jeszcze kilkanaście lat temu ucząc w szkole młodzież o Żołnierzach Niezłomnych, że dożyjemy takiej chwili, że będziemy mogli ich czcić tak jak teraz - stwierdził Wójt. - Nie wyobrażałem sobie, że na takiej uroczystości będziemy gościć najważniejsze osoby w kraju. Dziękuję Pani Premier za przybycie, za uhonorowanie mieszkańców gminy, powiatu oraz regionu tarnowskiego. Ale przede wszystkim Żołnierzy Niezłomnych, których teraz odkrywamy, czcimy ich groby, bo to im się należy.

zw rel 2018 3

Starosta Roman Łucarz oraz Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jacek Hudyma wręczli Pani Premier Beacie Szydło ustanowiony w ubiegłym roku medal honorowy „W służbie Bogu i Ojczyźnie”. Obecna Wiceprezes Rady Ministrów otrzymała go za „swoją działalność i postawę, która przyczynia się do przywracania należnego miejsca najważniejszym dla Polaków wartościom”. Taki sam medal odebrał także Kajetan Rajski, młody pisarz i publicysta, który poprzez swoją działalność przyczynia się do popularyzacji dziedzictwa Żołnierzy Wyklętych, dając inspirację dla młodych ludzi, poszukujących własnej tożsamości, budowanej w oparciu o wartości katolickie i patriotyczne.

zw rel 2018 4

W swoim wystąpieniu Pani Premier Beata Szydło wyraziła nadzieję, że już nigdy więcej nie będziemy mieli takich chwil, kiedy ci, którzy walczą o Polskę są represjonowani. - To jest nasz obowiązek wobec tych, którzy ginęli, ale także wobec przyszłych pokoleń, wobec naszej Ojczyzny - mówiła. - Bardzo się cieszę, że tak wielu młodych ludzi jest zaangażowanych w upamiętnianie historii Żołnierzy Wyklętych. To jest najwspanialsze podsumowanie działa ich życia, że dziś największymi orędownikami ich historii są młodzi ludzie. Podkreśliła, że naszym obowiązkiem jest zawsze głośno mówić o Żołnierzach Niezłomnych. Przypominać i oddawać im godność, bo dzięki nim jesteśmy teraz wolnymi i dumnymi Polakami.

zw rel 2018 6
W wykładzie pod tytułem „Żołnierze wolnej Polski” Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał powiedział, że żołnierze wolnej Polski to najpiękniejsze pokolenie Polskie dwudziestego wieku. - To ludzie, którzy w II RP zostali wychowani do wolności. To ludzie, którzy podjęli wysiłek walki w sytuacji wydawałoby się beznadziejnej po agresji niemieckiej i sowieckiej. To ludzie, którzy nie zaprzestali tej walki w równie wydawałoby się beznadziejnej sytuacji po II wojnie światowej.

zw rel 2018 7

W pierwszej części koncertu galowego „Muzycznie Szlakiem Niepodległości Polski” wystąpił Wielopokoleniowy Chór Cantus, złożony z nauczycieli, uczniów i rodziców, których połączyła pasja wspólnego pięknego śpiewania. Chór działa przy Zakliczyńskim Centrum Kultury. Zaprezentowali się także Eliza Gąsiorowska, laureatka wielu festiwali i konkursów muzycznych, w tym Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej imienia Henryka Rasiewicza „Kima” oraz Wojciech Jackowiec, wokalista i uczestnik programu „Must be the music”, pracujący obecnie nad swoją pierwsza płytą. Wojciech Jackowiec wystąpił z tarnowskim gitarzystą Jakubem Juchą.

zw rel 2018 8
W przerwie był czas na osobistą rozmowę z Panią Premier. Mieszkańcy regionu tarnowskiego wyrażali Pani Premier wdzięczność za to, że przywraca godność Polsce poprzez odważne głoszenie prawdy historycznej i należyte traktowanie prawdziwych narodowych bohaterów, ale także za to, że zależy jej na zwykłych ludziach. Dziękowali za normalność i naturalność, i za to co zrobiła dla wielu naszych rodzin poprzez wprowadzenie Programu Rodzina 500 Plus. Bardzo potrzebnego i pozwalającego z nadzieją patrzeć w przyszłość tym małżeństwom, które planują kolejne dzieci, dzięki czemu nasz naród będzie mógł trwać i będzie stawał się coraz bardziej potężny.

zw rel 2018 9

Muzyczną podróż - od „Bogurodzicy” śpiewanej przez polskich rycerzy przed Bitwą pod Grunwaldem, przez pieśni żołnierskie z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej aż do pieśni niezłomnej zakończył występ Dziewczęcego Chóru Katedralnego Puellae Orantes.

zw rel 2018 10
Więcej fotografii z tego wydarzenia dostępnych jest - tutaj.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj się