dzisiaj jest: 29 czerwca 2022 r.   ::    imieniny: Benita, Piotr, Paweł

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

rozmiar tekstu w artykule:

zolnieze wyk zap 2018 miniW Koszycach Wielkich odbędą się Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W wydarzeniu, zaplanowanym na 3 marca (sobota) weźmie udział Pani Premier Beata Szydło. Organizatorami uroczystości w tamtejszej hali widowiskowo-sportowej są Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł oraz Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów Anna Pieczarka.

Starosta Roman Łucarz pytany czy nie dziwi go, że dopiero po dwudziestu latach od upadku w Polsce komunizmu żołnierze drugiej konspiracji zostali oficjalnie uznani i ustanowiony został dzień pamięci tych, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej, pozwoliły na kontynuacje oporu przez długie lata, a godne pogrzeby tych dzielnych ludzi organizowane są dopiero teraz, odpowiada: - Dziwi, ale niestety nie wszyscy w naszym kraju mają choć trochę tej odwagi, jaką mieli Żołnierze Wyklęci. Chociaż nastała wolna Polska, za którą ci dzielni ludzie płacili najwyższą cenę, wciąż w wielu kręgach panował strach przed dawnymi oprawcami. Niektórym wygodniej było też temat przemilczeć, bo twórcy komunistycznego reżimu wciąż mieli mocne wpływy. Potrzebny na stanowisku prezydenta Polski był dopiero ktoś tak odważny jak ś.p. Lech Kaczyński, który w 2010 roku podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta. Warto tutaj przypomnieć, że do reprezentowania w Sejmie stanowiska wnioskodawcy upoważniony został Andrzej Duda, ówczesny podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, a teraz Nasz Prezydent.

zolnieze wyk zap 2018 1
- Żołnierze Wyklęci to bohaterowie walki z sowietyzacją Polski po II wojnie światowej - mówi Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów Anna Pieczarka. - Oni po zakończeniu okupacji hitlerowskiej nie złożyli broni. Pozostali niezłomni i postanowili powstrzymać idący ze wschodu, niczym burza, stalinowski reżim. Bronili Polaków przed kradzieżami i gwałtami MO, UB czy NKWD. W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaka była Niepodległość Ojczyzny wielu z Nich poległo, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości. Ci bohaterowie swoją ideową walką stali się symbolem do naśladowania dla pokolenia, które stworzyło Solidarność i otwarło Polsce, a także innym krajom drogę do wolności.

zolnieze wyk zap 2018 4
- Piękna tradycja powiatowych obchodów Powiatowego Dnia Żołnierzy Wyklętych jest corocznie propagowana przez Pana Starostę Romana Łucarza i nas, Członków Zarządu. Tym razem, również dzięki mojej inicjatywie, odbędą się one w Gminie Tarnów. Przypomnę, że konspiracja antykomunistyczna z terenu dzisiejszej Gminy Tarnów, była bardzo mocna. Nasi Żołnierze Wyklęci, na przykład: Mieczysław Cielocha, ps. „Sprytny”, Stanisław Zaucha, ps. „Olsza”, Stanisław Kiełbasa oraz Jan Jandziś ps. „Sosna”, mają na swoim koncie spektakularne akcje przeciwko utrwalaczom tzw. władzy ludowej, w tym likwidację w Tarnowie kapitana NKWD Lwa Sobolewa, słynącego z brutalnych metod śledczych. Ta antykomunistyczna tradycja gminy zobowiązuje, stąd umiejscowienie tego święta w Koszycach Wielkich, jest dla mnie czymś naturalnym - uzupełnia Członek Zarządu Powiatu Tomasz Stelmach.

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Koszycach Wielkich rozpoczną się o godzinie 17.00. Zaplanowane jest wystąpienie Wiceprezesa Rady Ministrów Beaty Szydło oraz inne wystąpienia okolicznościowe. Wykład „Żołnierze Wolnej Polski” wygłosi dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie. W koncercie galowym „Muzycznie Szlakiem Niepodległej Polski” wystąpią: soliści Wojciech Jackowiec i Eliza Gąsiorowska, Zespół Cantus z Zakliczyna oraz Chór Puellae Orantes.

Będzie poczęstunek dla wszystkich staropolskim bigosem i węgierskim gulaszem. W sobotę, 3 marca we wszystkich stolicach gmin w Powiecie Tarnowskim oraz miejscowościach Gminy Tarnów podstawione zostaną bezpłatne autobusy do Koszyc Wielkich. Zapewniony jest też bezpłatny powrót.

zolnieze wyk zap 2018 2

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj się