dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Odnawialne źródła przyszłością powiatu

Powiat tarnowski będzie kontynuował realizację programu zastosowania alternatywnych źródeł energii. Kolejne inwestycje proekologiczne planowane są w Domu Pomocy Społecznej w Wietrzychowicach oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie.

Powiat tarnowski od kilku lat inwestuje w modernizację systemów grzewczych, kotły na biomasę, instalacje solarne oraz pompy ciepła, które pobierają energię z ziemi. Instalowane są w zarządzanych przez powiat obiektach. Według wicestarosty Mirosława Banacha warto to robić nie tylko ze względów ekologicznych – ostatnio drożeje gaz i węgiel, a tam, gdzie zamontowano tego typu urządzenia oszczędności w zużyciu surowców energetycznych są spore.

W ubiegłym roku zrealizowany został pierwszy etap powiatowego programu zastosowania alternatywnych źródeł energii, który w 85 procentach dofinansowany był z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. M.in. w Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej założono baterie słoneczne i wymieniono instalację centralnego ogrzewania, a w Domu Pomocy Społecznej w Wietrzychowicach zamontowano dwa wymienniki pomp ciepła oraz wykonano tzw. tunel ciepłowniczy, umożliwiający pobór ciepłej wody z ziemi. Kosztowało to milion złotych.

W tym roku, w ramach drugiego etapu, wspartego również środkami unijnymi w DPS w Wietrzychowicach wymienione zostaną pozostałe instalacje, założone zostaną baterie słoneczne oraz wykonana zostanie pełna termomodernizacja obiektu.

Natomiast przy Zespole szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie wywiercone zostaną studnie, z których woda popłynie do pomp ciepła. Wymieniona zostanie również cała instalacja c.o. Na oba zadania zagwarantowane jest przeszło 1,5 mln zł.