dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Wystawa z Tarnowa w Niemczech

Wystawa pokazująca najciekawsze i najpiękniejsze, zabytkowe cmentarze z I wojny światowej znajdujące się powiecie tarnowskim - na tourne w Niemczech. W uroczystym otwarciu, które odbyło się Recklinghausen (Nadrenia Północna-Westfalia), wzięła udział delegacja powiatu tarnowskiego z wicestarostą tarnowskim Mirosławem Banachem na czele. W zachodniej części Niemiec mieszka duża grupa Polaków i to na ich zaproszenie wystawa pokazywana jest w tamtejszym Domu Polskim.
W otwarciu wystawy połączonej z obchodami 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wzięła udział duża grupa Polonii zamieszkującej Niemcy. Byli także przedstawiciele lokalnych władz oraz Andrzej Kaczorowski, konsul generalny RP w Kolonii. - Obywatele Niemiec powinni wiedzieć, że w Polsce do cmentarzy pozostałych po I wojnie światowej podchodzi się z szacunek i zrozumieniem. Chcemy, aby takim samym szacunkiem darzono miejsca, w których spoczywają Polacy walczący w II wojny światowej – powiedział wicestarosta Mirosław Banach. Na wystawie pokazywane są zdjęcia 111 cmentarzy znajdujących się w powiecie tarnowskim, z opisami zawierającymi miejsca położenia, ilości pochowanych żołnierzy, narodowości, nazwiska projektanta obiektu oraz informacji o stanie obiektu. Jest także krótka informacja o historii budowy cmentarzy na ziemi tarnowskiej. Opisy cmentarzy wykonane zostały w pięciu wersjach językowych: polskiej, słowackiej, węgierskiej, niemieckiej oraz angielskiej. Prezentację uzupełniają materiały promocyjne w postaci folderów, opisujących najciekawsze obiekty w kilku językach.

Warto dodać, że wystawa pokazująca cmentarze wojenne na ziemi tarnowskiej cieszy się w Niemczech dużym zainteresowaniem – zarówno ze strony Polaków a także samych Niemców. Wystawiana jest w Domu Polskim należącym do Związku Polaków ZGODA, którego historia sięga lat 50-tych ubiegłego wieku. Za możliwość zaprezentowania kawałka historii Polski i Europy dziękował m.in. Wolfgang Pantförder, burmistrz Recklinghausen.

Dzień wcześniej samorządowcy powiatu tarnowskiego uczestniczyli na zaproszenie konsula generalnego RP w głównych obchodach 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie odbyło się w zabytkowych ratuszu w Aachen. Podczas uroczystości skierowanej głownie do Niemców, pokazano historyczną drogę naszego kraju do niepodległości. Ukazano także walory współczesnej Polski oraz podkreślano fakt, że dzięki Polsce doszło do zjednoczenia Europy, upadku muru berlińskiego, itp. Na zakończenie spotkania konsul A. Kaczorowski otrzymał rycinę prezentującą cmentarz wojenny w Łowczówku, gdzie swój największy bój stoczyli Legioniści J. Piłsudskiego. Wystawa obrazująca przebieg walk na ziemi tarnowskiej w latach 1914-198 pokazywana będzie przez kilka najbliższych w Niemczech. W przyszłym roku ma zostać zaprezentowana m.in. w Parlamencie Europejskim.