dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

"Piękny Jaś" na unijnej liście?

 Czy „Piękny Jaś”, fasola uprawiana w dolinie Dunajca, zostanie zauważona w Unii Europejskiej? - Ten produkt jest wizytówką i szansą naszego regionu. Uważam, że to mu się należy – podkreśla starosta tarnowski Mieczysław Kras. Ministerstwo rolnictwa poinformowało właśnie o  przesłaniu do Komisji Europejskiej wniosku o rejestrację "Pięknego Jasia".     

Wniosek o unijną rejestrację fasoli "Piękny Jaś" zgłosiła spółdzielnia zrzeszającą producentów warzywa z terenu doliny Dunajca. Na dużą skalę fasolę uprawia się w powiecie tarnowskim. Przodują w tym Wojnicz, Zakliczyn, Wietrzychowice. Poza tym produkują ją rolnicy z powiatu brzeskiego oraz dąbrowskiego. Cześć produktów, ze względu na wysoką jakość, trafia także na eksport. – Gdyby „Piękny Jaś” znalazł się na liście produktów regionalnych UE, jego wartość zdecydowanie wzrośnie. Nie od dziś wiadomo, że na zachodzie i coraz częściej w Polsce, przywiązuje się dużą wagę do certyfikatów – uważa starosta M. Kras. Dodaje równocześnie, że i bez tego fasola sobie „da radę” bo jest po prostu bardzo zdrowa i smaczna.
W Małopolsce fasola uprawiana jest na obszarze blisko 600 ha. Na 1 ha wysiewa się około 120 kg fasoli, uprawia na pionowych tyczkach bądź na sznurkach podwieszonych do rozciągniętego na słupach drutu, rośnie w rzędach. Zbiera się ją na przełomie września i października. Kiedy fasola, nazywana na południu Polski potocznie „grochem” otrzyma unijną rejestrację, nazwa „Piękny Jaś” zostanie zastrzeżona. Będzie można jej używać tylko w wybranych regionach. Obecność na unijnej liście to świadectwo jakości, które może pomóc w marketingu produktu.
Na liście produktów regionalnych Komisja Europejska zarejestrowała już ponad 800 nazw. Małopolska ma dwa produkty - bryndzę podhalańską i oscypka. Czy „Piękny Jaś” będzie kolejnym? Dowiemy się o tym już niebawem.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt