dzisiaj jest: 31 marca 2023 r.   ::    imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Oddaliśmy hołd żołnierzom niepodległości

Uroczystość Żołnierzy Wyklętych w Kąśnej DolnejW Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbyły się powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem wydarzenia był Samorząd Powiatu Tarnowskiego wraz z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Cieżkowicach.

 

Starosta tarnowski Roman Łucarz powiedział, że to święto w powiecie tarnowskim od lat jest obchodzone w szczególny sposób i ma wyjątkowe znaczenie. – Oddajemy w wielu miejscach naszego powiatu cześć i hołd bohaterom, którzy oddali życie za wolną Polskę, ale nigdy się jej nie doczekali. To nasz obowiązek i nasza powinność. Byli bestialsko traktowani i mordowani przez antybohaterów, którzy zdradzili swoją ojczyznę i służyli okupantowi – mówił.

Starosta tarnowski Roman Łucarz podczas uroczystości

Refleksjami na temat istoty Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych podzielił się historyk dr Wojciech Frazik z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. W swoim wystąpieniu przypomniał, że struktury żołnierzy niepodległości – jak określił walczących z okupacją sowiecką po 1945 roku – były również bardzo mocne na ziemi tarnowskiej i działały dość długo.

Na zdjęciu doktor Stanisław Frazik podczas wykładu

- Oni przede wszystkim służyli państwu. Niezależnie od tego, jak to wyglądało, ile lat po wojnie to się działo, czy jakie to były działania, ideą tych ludzi było służyć niepodległemu państwu Polskiemu i dać sygnał, że ta idea żyje w społeczeństwie. Powinniśmy się od nich uczyć właśnie takiego niezłomnego patriotyzmu i trwania przy Polsce – przekonywał.

Grupa wokalno-aktorska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku zaprezentowała montaż słowno-muzyczny „Wilczym tropem”.

Mlodziez z Zespołu szkól w Gromniku

W Kąśnej Dolnej obecni byli również m.in. posłowie na Sejm RP – Anna Pieczarka i Wiesław Krajewski, wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch, prezes Zakładów Mechanicznych Henryk Łabędź, członek zarządu i dyrektor generalny Grupy Azoty Zbigniew Paprocki, wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma, Tomasz Stelmach z zarządu powiatu, radna powiatowa Grażyna Karaś, a także przedstawiciele gminnych władz samorządowych różnego szczebla, służb mundurowych oraz młodzież szkolna.

Na zdjęciu zaproszeni goście

Żołnierzy Niezłomnych uczczono także na cmentarzu komunalnym w Tarnowie-Krzyżu. Złożono wieńce i kwiaty na grobach spoczywających tam żołnierzy antykomunistycznego podziemia: Mieczysława Cielochy, Stanisława Kiełbasy, Antoniego Trzepli i Jana Kmiecia. W uroczystości, zorganizowanej z inicjatywy wiceministra edukacji i nauki prof. Włodzimierza Bernackiego, wziął udział etatowy członek zarządu powiatu tarnowskiego Tomasz Stelmach.

Więcej zdjęć z wydarzenia na stronie portalu społecznościowego facebook Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Fot. Paweł Topolski

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt