dzisiaj jest: 3 grudnia 2022 r.   ::    imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery

ikona facebookikona youtubeikona login

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Tłumy na pikniku niepodległościowym w Tuchowie

Starosta przemawia do zebranych gości - miniatura

Takie tłumy wokół Lipowego Wzgórza widziane są zazwyczaj w lipcu, gdy odbywa się Wielki Odpust Tuchowski. Tym razem jednak inne wydarzenie ściągnęło ludzi w to miejsce – pierwszy powiatowy piknik niepodległościowy z udziałem Wojska Polskiego.Organizatorami imprezy patriotyczno-wojskowej byli starosta tarnowski Roman Łucarz, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Tuchowie O. Bogusław Augustowski CSsR i radny Rady Miejskiej w Tuchowie Mateusz Janiczek. Najpierw Mszę św. w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej odprawił biskup Artur Ważny. W homilii apelował o jedność narodu polskiego. Podkreślał, że możemy się różnić, możemy mieć różne poglądy, bo inaczej byłoby nawet nudno, ale spory powinny dotyczyć wizji rozwoju Polski, programów, a nie polegać na wzajemnym zwalczaniu się.

Pokaz sprzętu wojskowego i czołgu

Po nabożeństwie złożono wiązanki kwiatów przy tablicy upamiętniającej prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego zonę Marię i inne osoby związane z regionem tarnowskim, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. Warto przypomnieć, że tablica odsłonięta została w pierwszą rocznicę pobytu Lecha Kaczyńskiego w tuchowskim sanktuarium. Była to jego ostatnia krajowa wizyta jako prezydenta RP przed tragicznym lotem na obchody 70. rocznicy zbrodni w Katyniu. Następnie sporo się działo na dolnym parkingu przy Lipowym Wzgórzu, gdzie obecne było Wojsko Polskie. Można było porozmawiać z żołnierzami, a także obejrzeć z bliska m.in. czołg Leopard, kołowy transporter opancerzony Rosomak, moździerz samobieżny Rak, wyrzutnię WR-40 Lagusta, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad czy pojazd aeromobilny Aero. Zapoznać się można było ze sprzętem spadochronowym, gdyż na miejscu był 16. Batalion Powietrznodesantowy, a ponadto z uzbrojeniem produkowanym przez Zakłady Mechaniczne w Tarnowie, w tym moździerzami oraz karabinami maszynowymi i wyborowymi.

Widok na scenę z oddali

Obecne w Tuchowie były inne służby mundurowe – straż pożarna, policja, straż graniczna oraz służba więzienna. Wojsko miało swój punkt promocyjny. Można się było dowiedzieć na przykład w jaki sposób i na jakich warunkach można dołączyć do wojsk obrony terytorialnej. - Mówimy dzisiaj „tak” dla wolności, dla niepodległości, bo dla nas Polaków wolność i niepodległość to są dwa słowa, które mają szczególne znaczenie. Nikt tak nie był udręczony przez minione przeszło dwa wieki jak Polacy. Obozy koncentracyjne, zsyłki na Sybir, prześladowania, również po okresie II wojny światowej, to nasza historia. Dzisiaj sobie uświadamiamy jak wielki skarbem jest wolność. Dlatego tak ważne jest, aby naszym młodym następcom, naszym dzieciom przekazywać tę nutkę polskiej wolności, by oni o tę wolność dbali – powiedział starosta Roman Łucarz.

Poczęstunek grochówką


Poseł na Sejm RP Anna Pieczarka – nawiązując do słów biskupa – apelowała o wzajemny szacunek wśród Polaków. Jej zdaniem można się różnić, ale trzeba się wzajemnie szanować. - Wszyscy potrzebujemy ładu i spokoju. Budujmy naszą wspólnotę, manifestujmy swoje przywiązanie do Ojczyzny i bądźmy dumni z naszych żołnierzy – mówiła pani poseł. – Ale jednocześnie pamiętajmy o tych, którzy w czasach największej próby zachowali polskość, tradycję i wiarę. Pamiętajmy o tych, którzy walczyli o to, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Nie możemy ich zawieść…

Samorządowcy podczas uroczystości

Mateusz Janiczek stwierdził, że czcimy dzisiaj tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń wojny oraz stworzyć warunki do rozwoju ekonomicznego i modernizacji młodego państwa. - Wraz z mieszkańcami wielu innych polskich miast w sposób radosny świętujemy dzisiaj również w Tuchowie odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Świętujemy razem z żołnierzami Wojska Polskiego, pokazując siłę polskiej armii. Bardzo się cieszę, że tak dużo osób jest na tym pikniku, że tak dużo mieszkańców Tuchowa i okolic przyszło podziwiać sprzęt wojskowy i podziękować nie tylko żołnierzom, ale wszystkim służbom mundurowym za ich służbę dla Polski - mówił radny Rady Miejskiej w Tuchowie.

Samorządowcy podczas uroczystości pozują przed czołgiem

Zgromadzeni na pikniku niepodległościowym mogli także wysłuchać koncertu orkiestr dętych ze specjalnym repertuarem patriotycznym, podziwiać występy artystyczne i wspólnie śpiewać pieśni żołnierskie i legionowe. Skosztować można było żołnierskiej grochówki i innych przysmaków przygotowanych przez panie z kół gospodyń wiejskich. Odczytany został list od wicepremiera oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. - Niech nasze serca przepełnia duma i wdzięczność dla naszych przodków za to, że pomimo zaborów, krwawo tłumionych powstań narodowych, zsyłek, rusyfikacji i germanizacji nigdy nie wyzbyli się wiary w niepodległość – napisał szef MON. Podkreślał, że zawdzięczamy to także tysiącom mniej znanych bohaterów, którzy przelewali krew, by Rzeczpospolita odzyskała niepodległość i skutecznie ją utrzymała w trudnych latach po 1918 roku. - Dziś agresja Rosji na Ukrainę nam przypomina jaką wagę ma pokój, bezpieczeństwo i wolność. To nie są dary otrzymane raz na zawsze, zagwarantowane układami i traktatami – dodał minister.

Fot. Paweł Topolski
Więcej zdjęć z wydarzenia na profilu społecznościowym facebook - Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt