dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Ogólnopolska kampania "Dzień Ojca na nowo"

Centrum życia i rodziny logo - dwie złote obrączkiAkcja, która ma na celu nadanie nowego, głębszego kontekstu temu świętu, jest prowadzona przez Centrum Życia i Rodziny. Starosta tarnowski Roman Łucarz, wraz z prezesem Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej Robertem Rybakiem, spotkali się w Warszawie z prezesem Centrum Życia i Rodziny Pawłem Ozdobą - przekazując 3344 podpisów poparcia pod ogólnopolską kampanią " Dzień Ojca na nowo".

W tę piękną inicjatywę, której celem jest ustanowienie nowej, kalendarzowej daty święta - zamiast 23 czerwca, ma to być 19 marca, czyli w obchodzoną w Kościele katolickim uroczystość świętego Józefa - włączyła się bardzo mocno Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej.

Jak powiedział starosta Roman Łucarz, mieszkańcy powiatu tarnowskiego często nie wiedzą, że istnieje uroczystość, która pozwalałaby skupiać się na ojcach. - Obecny dzień ustanowiony na 23 czerwca został wpisany do kalendarza w latach 50. bez żadnego zawieszenia w kontekście historycznym i sprawia wrażenie wybranego przypadkowo i bez zakorzenienia w polskiej tożsamości. Chcemy, by święto zostało przeniesione na 19 marca, czyli na uroczystość świętego Józefa Oblubieńca. Zależy nam, by nowa data miała zawieszenie emocjonalne, intelektualne i duchowne. To nasza odpowiedź na trudne czasy i udzielenie wsparcia mężczyznom - dodaje starosta.

- Zaangażowaliśmy się w tą szlachetną inicjatywę i domagamy się dokonania znaczącej zmiany – dodał na zakończenie spotkania Robert Rybak - prezes Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej.

W tej chwili ilość podpisów jest wystarczająca do złożenia projektu obywatelskiego w Sejmie.
Osoba świętego Józefa ma być dla współczesnych mężczyzn wzorem odpowiedzialności, odwagi, miłości i troskliwości – wskazują inicjatorzy kampanii.