dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Narodowe Czytanie „Ballad i Romansów” w Żabnie

Marta Herduś i Roman Łucarz witają gościNarodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Narodowe Czytanie w Żabnie odbyło się po raz dziewiąty. Akcja Narodowego Czytania w Żabnie odbyła się pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej, oraz Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza i Burmistrz Żabna Marty Herduś.

Organizatorami wydarzenia były instytucje kultury Gminy Żabno: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Gminne Centrum Kultury w Żabnie. Do wspólnego czytania w 2022 roku wybrane zostały „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Starosta Roman Łucarz czyta ballady

Utwory z tomiku, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej na żabnieńskim Rynku czytali samorządowcy, członkowie Zespołu Folklorystycznego Otfinowianie, tancerze Szkoły Tańca Latino, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Żabna, uczniowie Szkoły Podstawowej w Otfinowie i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Żabnie oraz mieszkańcy miasta i gminy Żabno.

Rozdanie pamiątek

Wszyscy lektorzy otrzymali pamiątkowe egzemplarze „Ballad i romansów” wraz z okolicznościową pieczęcią. Dla najmłodszych uczestników wydarzenia przygotowano także wyjątkowe balony z logo akcji.

Recital w wykonaniu aktorów przebranych w starodawne stroje

Oklaskiwanie występu przez publiczność, na pierwszym palnie Roman Łucarz i Marta Herduś

Wspólne czytanie na Rynku uświetnił recital „Mickiewicz w pieśniach” w wykonaniu Moniki Kuty, której akompaniował Romuald Gębala, a na skrzypcach zagrała Weronika Gębala. Uczestnicy wydarzenia mogli także podziwiać występ tancerzy ze Szkoły Tańca Latino z Żabna.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia pozują do zdjęcia

Zdjęcia: Gminne Centrum Kultury w Żabnie