dzisiaj jest: 23 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Jerzy, Wojciech

Tarnowskie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej

Tomasz Stelmach z wiązanką przed tablicą pamiątkowąRocznica wybuchu II wojny światowej została upamiętniona w Tarnowie Mszą św. w intencji Ojczyzny w Kościele Księży Filipinów, a następnie przemarszem przed budynek byłej katowni Gestapo przy ul. Urszulańskiej, gdzie m.in. odbył się apel pamięci. Samorząd powiatu tarnowskiego reprezentował na tej uroczystości patriotycznej etatowy członek zarządu Tomasz Stelmach.

Marsz orkiestry pod miejsce pamięci

- Dzisiejsze obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej nabierają nowego znaczenia i zupełnie nowego wymiaru za sprawą wojny na Ukrainie. To miejsce i cierpienia, których tu zaznawały ofiary wojny stają się nam bliższe przez wydarzenia, które widzimy za naszą wschodnią granicą – mówił przed dawną siedzibą gestapo wiceminister edukacji i nauki, senator Włodzimierz Bernacki, który był organizatorem tego wydarzenia.

Włodzimierz Bernacki przemawia

Po apelu pamięci oddane zostały salwy honorowe. Przed pamiątkową tablicą złożone zostały wiązanki kwiatów.

Tomasz Stelmach składa wiązankę przed tablicą pamiątkową

Tomasz Stelmach oddaje hołd przed tablicą pamiątkową

Miejsce przy ul. Urszulańskiej w Tarnowie jest symbolem niemieckiego terroru, jaki panował na ziemiach polskich w latach 1939-1945. To tam katowano polskich patriotów.

Żołnierze w szeregu

Fot. Paweł Topolski

Więcej zdjęć z wydarzenia na profilu społecznościowym facebook - Starostwo Powiatowe w Tarnowie.