dzisiaj jest: 20 sierpnia 2022 r.   ::    imieniny: Sabina, Sobiesław, Bernard

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

"Godają, że miło słuchać"

rozmiar tekstu w artykule:

Plakat konkursowy - różowe sylwetki dzieciMaria Bieszczad z Siedliszowic w powiecie tarnowskim została laureatką trzeciego miejsca w VII Ogólnopolskim Konkursie na Gadkę, pn. „Gadajcie, w co wasze dziadki się we wsi bawili”, organizowanym przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy współpracy z Sekcją Dialektologii i Socjolingwistyki Koła Naukowego Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia w Krakowie, w ramach obchodów Miesiąca Języka Ojczystego.

 
Praca konkursowa polegała na przygotowaniu gwarowego, niewierszowanego, oryginalnego, nigdzie wcześniej nie prezentowanego monologu na powyższy temat w postaci nagrania filmowego. Po zakwalifikowaniu się do ścisłego finału - finaliści musieli zaprezentować swoją „gadkę” bezpośrednio przed Jury w jednej z auli Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oprócz ogromnych emocji w trakcie występów, taki bezpośredni kontakt z Komisją pozwolił na rozmowę i wysłuchanie opinii na temat swojego występu od wybitnych dialektologów, etnolingwistów, badaczy frazeologii gwarowej i etnografii - Profesorów Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Występy uczestników oceniali Profesorowie Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: prof. dr hab. Józef Kąś z Katedry Współczesnego Języka Polskiego oraz prof. dr hab. Kazimierz Sikora i prof. dr hab. Maciej Rak z Katedry Historii Języka i Dialektologii, a także doktorantki z tego Wydziału, pod przewodnictwem mgr Moniki Brytan-Ciepielak. Podsumowując wszystkie występy, Komisja jednogłośnie stwierdziła, że gwarę i kulturę własnego regionu należy zachowywać i pielęgnować, korzystając przy tym nieprzerwanie z nauki starszych – głownie dziadków i babć, którzy często są w stałym kontakcie z wnukami, a którzy są skarbnicą wiedzy i na pewno chętnie się tą wiedzą podzielą. Profesorowie zwrócili ponadto uwagę na to, że należy w końcu skończyć z wszechobecną kulturą zawstydzenia, a swój język regionalny, gwarowy nieustannie pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Maria Bieszczad, mieszkanka Siedliszowic, jest uczennicą VII klasy Szkoły Podstawowej w Żabnie. Od wczesnego dzieciństwa bierze czynny udział w życiu swojej siedliszowskiej społeczności. Kocha miejsce, z którego pochodzi, nie wstydzi się swoich korzeni, ani tradycji, które pielęgnuje. Należy do amatorskiej grupy teatralnej „Łod Tatara” działającej przy stowarzyszeniu, w której bierze czynny udział, jako odtwórczyni jednej z głównych ról dziecięcych. Wspólnie z grupą odniosła już wiele sukcesów i pozytywnych ocen ze strony jury konkursów, za jej zaangażowanie w rolę, odegraną w przedstawieniach, które znalazły się na ścisłym podium. W konkursie wzięła udział już drugi raz. W zeszłym roku zdobyła zaszczytne pierwsze miejsce, prezentując gadkę pt. „Gadajcie coście we wsi jadali!”. Mimo (wbrew pozorom) niełatwego zadania i wielogodzinnego przygotowywania się do występu, już dzisiaj z niecierpliwością czeka na kolejną edycję i nowy temat przewodni Gadki.

Serdecznie gratulujemy!

Na zdjęciu Maria Bieszczad w stroju ludowym podczas prezentacji gadki

Autor zdjęcia: Miesiąc Języka Ojczystego - Zuzanna Kubowicz

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj się