dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

"Godają, że miło słuchać"

Plakat konkursowy - różowe sylwetki dzieciMaria Bieszczad z Siedliszowic w powiecie tarnowskim została laureatką trzeciego miejsca w VII Ogólnopolskim Konkursie na Gadkę, pn. „Gadajcie, w co wasze dziadki się we wsi bawili”, organizowanym przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy współpracy z Sekcją Dialektologii i Socjolingwistyki Koła Naukowego Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia w Krakowie, w ramach obchodów Miesiąca Języka Ojczystego.

 
Praca konkursowa polegała na przygotowaniu gwarowego, niewierszowanego, oryginalnego, nigdzie wcześniej nie prezentowanego monologu na powyższy temat w postaci nagrania filmowego. Po zakwalifikowaniu się do ścisłego finału - finaliści musieli zaprezentować swoją „gadkę” bezpośrednio przed Jury w jednej z auli Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oprócz ogromnych emocji w trakcie występów, taki bezpośredni kontakt z Komisją pozwolił na rozmowę i wysłuchanie opinii na temat swojego występu od wybitnych dialektologów, etnolingwistów, badaczy frazeologii gwarowej i etnografii - Profesorów Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Występy uczestników oceniali Profesorowie Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: prof. dr hab. Józef Kąś z Katedry Współczesnego Języka Polskiego oraz prof. dr hab. Kazimierz Sikora i prof. dr hab. Maciej Rak z Katedry Historii Języka i Dialektologii, a także doktorantki z tego Wydziału, pod przewodnictwem mgr Moniki Brytan-Ciepielak. Podsumowując wszystkie występy, Komisja jednogłośnie stwierdziła, że gwarę i kulturę własnego regionu należy zachowywać i pielęgnować, korzystając przy tym nieprzerwanie z nauki starszych – głownie dziadków i babć, którzy często są w stałym kontakcie z wnukami, a którzy są skarbnicą wiedzy i na pewno chętnie się tą wiedzą podzielą. Profesorowie zwrócili ponadto uwagę na to, że należy w końcu skończyć z wszechobecną kulturą zawstydzenia, a swój język regionalny, gwarowy nieustannie pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Maria Bieszczad, mieszkanka Siedliszowic, jest uczennicą VII klasy Szkoły Podstawowej w Żabnie. Od wczesnego dzieciństwa bierze czynny udział w życiu swojej siedliszowskiej społeczności. Kocha miejsce, z którego pochodzi, nie wstydzi się swoich korzeni, ani tradycji, które pielęgnuje. Należy do amatorskiej grupy teatralnej „Łod Tatara” działającej przy stowarzyszeniu, w której bierze czynny udział, jako odtwórczyni jednej z głównych ról dziecięcych. Wspólnie z grupą odniosła już wiele sukcesów i pozytywnych ocen ze strony jury konkursów, za jej zaangażowanie w rolę, odegraną w przedstawieniach, które znalazły się na ścisłym podium. W konkursie wzięła udział już drugi raz. W zeszłym roku zdobyła zaszczytne pierwsze miejsce, prezentując gadkę pt. „Gadajcie coście we wsi jadali!”. Mimo (wbrew pozorom) niełatwego zadania i wielogodzinnego przygotowywania się do występu, już dzisiaj z niecierpliwością czeka na kolejną edycję i nowy temat przewodni Gadki.

Serdecznie gratulujemy!

Na zdjęciu Maria Bieszczad w stroju ludowym podczas prezentacji gadki

Autor zdjęcia: Miesiąc Języka Ojczystego - Zuzanna Kubowicz

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt