dzisiaj jest: 20 sierpnia 2022 r.   ::    imieniny: Sabina, Sobiesław, Bernard

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Premier Mateusz Morawiecki na symbolicznym otwarciu mostu w Ostrowie

rozmiar tekstu w artykule:

na zdjęciu premier Mateusz MorawieckiPremier Mateusz Morawiecki uczestniczył w symbolicznym otwarciu mostu w Ostrowie po kapitalnym remoncie. To solidna konstrukcja, która służyć będzie mieszkańcom przez pokolenia. Rozbiórka starej, a potem wzniesienie nowej kosztowało blisko 35 mln zł, a rząd z budżetu państwa dofinansował to przedsięwzięcie kwotą przeszło 23 mln zł.

 

Ruch komunikacyjny na odnowionym moście został wznowiony 3 czerwca. W sobotę, 18 czerwca odbyła się natomiast skromna uroczystość związana z zakończeniem inwestycji i oddaniem jej do użytku. W wydarzeniu oprócz szefa polskiego rządu wzięli udział również minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk, wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, lokalni parlamentarzyści – posłowie Anna Pieczarka, Józefa Szczurek-Żelazko, Piotr Sak oraz senator Kazimierz Wiatr, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, wicemarszałek Józef Gawron i Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Ostrowie, że wiele gmin w Polsce we wcześniejszych latach było skrajnie niedoinwestowanych. Dlatego jego rząd postanowił szczególnie dbać o te obszary, które znajdują się pomiędzy wielkimi miastami, pomiędzy autostradami i drogami ekspresowymi. Nawiązał do postaci Wincentego Witosa, wybitnego przywódcy chłopów polskich, który pochodził z gminy Wierzchosławice.

- Dla mnie jest szczególnie ważne, że mogę być w takich miejscach. Gmina Wierzchosławice ma w sowim herbie, swoim godle orła i trzy czterolistne zielone koniczynki. Szczęście jest oczywiście potrzebne, ale wiemy doskonale, że bez udziału państwa, wsparcia z jego budżetu, niewiele w takich miejscowościach da się zrobić. Dlatego dziękuję posłom Prawa i Sprawiedliwości z tego terenu. Bardzo często spotykają się ze mną. Rozmawiamy także o rozwoju infrastruktury potrzebnej do inwestowania dla przedsiębiorców, do tworzenia nowych miejsc pracy. I to się udaje. Mamy w Polsce obecnie najniższe bezrobocie w historii III Rzeczypospolitej. To chyba coś mówi – przekonywał.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby most w Ostrowie na powrót służył mieszkańcom.

- Dziękuję wszystkim, którzy dbają o to, aby tworzyć Polskę równych szans. Na inwestycji takiej jak ta dostrzegamy, że za słowami idą czyny – podkreślił.

Na zdjęciu premier Mateusz Morawiecki oraz minister Andrzej Adamczyk

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk twierdził, że w takich miejscach dokładnie widać jak dobrze funkcjonują rządowe programy wsparcia samorządów. Przypomnijmy, że na drugi etap prac przy wzniesieniu nowej przeprawy nad Dunajcem powiat tarnowski otrzymał 80-procentowe dofinansowanie z jednego z takich właśnie programów - Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Podkreślił, że każdy region w Polsce i każda gmina mają prawo do rozwoju. Pogratulował wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia. - Mam nadzieję, że ta udana inwestycja, ten most, bo udał się ten obiekt choć był mocno skomplikowany konstrukcyjnie, będzie służył przez pokolenia – zakończył swoje wystąpienie.

Konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra Andrzeja Adamczyka oraz starosty

Starosta tarnowski Roman Łucarz przekonywał, ze te ostatnie 2,5 roku to dla niego osobiście, ale również jego współpracowników to był bardzo trudny czas.

- Gdy 27 listopada 2019 roku zamykaliśmy ten most robiliśmy to z wielkim bólem i smutkiem. Ale niestety wyczerpała się konstrukcyjna wytrzymałość tego obiektu. Natychmiast podjęliśmy jednak decyzję, aby zrobić projekt, rozebrać stary most i wybudować nowy. Na bazie i fundamentach starego mostu. I 3 czerwca tego roku nastąpiło wznowienie ruchu komunikacyjnego na nowym moście. Otwarłem go o godzinie 5.30 z poseł Anną Pieczarką, nie wstrzymując przejazdu samochodów nawet przez jedną minutę. A jeszcze wieczorem 2 czerwca trwały ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe – mówił starosta.

Roman Łucarz zauważył, że nie bylibyśmy w tym miejscu i oficjalnie nie otwierali tego obiektu gdyby nie rządowe środki finansowe, które wpłynęły do kasy powiatu na remont kapitalny mostu.

- Wyrażam wielką wdzięczność dla pana premiera. Dziękuję bardzo serdecznie panu ministrowi i szefowi gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów Krzysztofowi Kubowowi, z którym z wicestarostą Jackiem Hudymą byliśmy w stałym kontakcie i często rozmawialiśmy na temat tej inwestycji – stwierdził.

Starosta podziękował ponadto marszałkowi i zarządowi Małopolski za dołożenie 3 mln zł do rozbiórki starego i wzniesienia nowego mostu. – Ta inwestycja jest również przykładem nie tylko bardzo dobrej współpracy samorządu powiatowego z rządem, ale także z samorządem wojewódzkim. Władze samorządowe Małopolski nie zostawiły nas, kiedy mieliśmy trudne chwile, gdy chodziło o finansowe zbilansowanie tego przedsięwzięcia – dodał.

Powiat tarnowski z własnego budżetu na nowy most wydał 9 mln zł.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj się