dzisiaj jest: 18 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Za nami obchody powiatowego Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa

Goście podczas uroczystości - miniaturaW Amfiteatrze Letnim w Gromniku odbyły się tradycyjnie obchody Powiatowego Dnia Weterana. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Tarnowski Roman Łucarz. W wydarzeniu uczestniczył także Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma. Organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Gromnik Bogdan Stasz, Pre zes Stowarzyszenia Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego Zbigniew Burnat, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gromniku Bogdan Wójcik, oraz Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie ppłk Andrzej Korytko.

W uroczystościach wzięli udział weterani misji poza granicami państwa, uczniowie i nauczyciele szkół ponadpodstawowych z Tarnowa i powiatu tarnowskiego oraz brzeskiego, samorządowcy, oraz przedstawiciele służb mundurowych i organizacji społecznych.

Podczas uroczystości - uczniowie

Goście słuchający przemówienia

Zgromadzeni goście podczas uroczystości

- Drodzy Weterani, w służbie Ojczyźnie nie szczędziliście sił, narażaliście swoje życie i za to należy się Wam od nas – samorządowców, mieszkańców - wielki szacunek. Możemy żyć dzisiaj w wolnej, demokratycznej Polsce, gdzie panuje pokój. Należy również wspomnieć o szacunku dla Waszych rodzin, które za każdym razem, gdy wyjeżdżaliście, bały się o Was, miały z Wami ograniczony kontakt, wiedziały przecież, że taka misja niesie z sobą duże zagrożenie zdrowia i życia. Wielu polskich żołnierzy niestety nie wracało z tych misji - powiedział starosta Roman Łucarz

Starosta podczas przemówienia

- Jako Starosta Tarnowski – przedstawiciel moich kolegów samorządowców z powiatu tarnowskiego – deklaruję również wsparcie dla Was Weteranów (…) jak również dla Waszej siedziby, która dzięki naszym sprzętom komputerowi i meblom wypiękniała – wszystko to jest Naszym sposobem na oddanie tego szacunku i wsparcia. W tym roku spotykamy się tu po raz jedenasty w szczególnym czasie, kiedy to Sowieci w sposób bestialski, bezkompromisowy, bez uzasadnienia, bez żadnej przyczyny zaatakowali wolny kraj, jakim jest Ukraina - tak blisko Polski, tuż za granicą. Ważnym zatem jest, byście dzisiaj tu byli i powiedzieli, że pokój jest najważniejszy. Zdrowie, pokój, bezpieczeństwo – są na nadrzędnym miejscu. Życzmy sobie, żebyśmy dalej mogli żyć w kraju wolnym, bez wojennej zawieruchy, żebyśmy dalej wspierali naszych sąsiadów na Ukrainie. Jesteście Weterani Naszym wzorem tego, że walka o pokój jest celem nadrzędnym dla człowieka, a życie w pokoju jest najwspanialsze. Życzę Państwu tu zgromadzonym wzniosłych, patriotycznych przeżyć i wszystkiego najlepszego, a Wam Weterani dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności i wsparcia od Nas i całego społeczeństwa.- zakończył starosta.

Z odznaczoną Haliną Wszołek na wspólnym zdjęciu

Podczas uroczystości zostały wręczone medale okolicznościowe oraz odznaczenia. Srebrny medal "Za zasługi dla obronności kraju" otrzymała Pani Halina Wszołek z miejscowości Olszyny, gmina Rzepiennik Strzyżewski. Prezes Stowarzyszenia Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego Zbigniew Burnat uhonorował medalami i dyplomami uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych - laureatów Turnieju Strzeleckiego "O Puchar Prezesa Stowarzyszenia Weteranów", którzy otrzymali także upominki od starosty Romana Łucarza.

Starosta z nagrodzonymi uczniami

Starosta z nagrodzonymi uczniami zdjęcie 2

Podczas uroczystości wystąpili uczniowie szkoły, prezentując umiejętności muzykalne i wokalne. Wydarzenie zakończyło się poczęstunkiem na placu przy Amfiteatrze Letnim.

Uczeń gra na skrzypcach podczas występu

Występ wokalny dzieci

Zdjęcia: Wojciech Mik, Starostwo Powiatowe w Tarnowie