dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Nowy wygląd handlowej stolicy Pogórza

Uroczystość otwarcia Rynku w ZakliczynieCentrum Zakliczyna zmieniło zupełnie swoje oblicze i zyskało nowy blask, a wszystkie działania zostały tak przeprowadzone, aby zachowana została handlowa funkcja miasta. W uroczystym zakończeniu i podsumowaniu rewitalizacji Rynku uczestniczył Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, a samorząd powiatu tarnowskiego reprezentowali m.in. wicestarosta Jacek Hudyma, etatowy członek zarządu Tomasz Stelmach i przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Paweł Smoleń.

Wicestarosta Jacek Hudyma podczas otwarcia Rynku w Zakliczynie

Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak przypomniał, że starania o to, aby centrum miasteczka zostało przebudowane i otrzymało nowy wygląd rozpoczęły się w 2016 roku. Przeprowadzono szereg konsultacji, których efektem było wypracowanie koncepcji architektonicznej. Odbyło się wiele rozmów i uzgodnień z konserwatorem zabytków, bo wymagana była jego akceptacja dla poszczególnych rozwiązań. W czerwcu 2017 roku uzyskano decyzję - pozwolenie na budowę, zatwierdzającą przygotowaną dokumentację projektową wraz z pozwoleniem konserwatorskim.

Goście podczas uroczystości słuchający przemówienia

- To było jedno z największych przedsięwzięć naszego samorządu ostatnich lat. Ze względu na ogromny koszt inwestycję podzieliliśmy na trzy etapy. W sumie prace trwały przez dwa lata i cztery miesiące – mówił burmistrz. – Cieszymy się, że wszystko tak pięknie wygląda, a jednocześnie, że udało się zachować sięgającą czasów średniowiecza handlową tradycję Rynku. Wymieniona została uszkodzona nawierzchnia z kamieni tak zwanych „kocich łbów” i asfaltu. Znacznie zwiększyła się ilość drzew i krzewów, których teraz jest blisko siedemdziesiąt. Nie byłoby jednak tego sukcesu, gdyby nie pomoc i wsparcie udzielone nam przez polski rząd i samorząd województwa małopolskiego obecnej kadencji - podsumował Dawid Chrobak.

Podczas przecięcia wstępi

Odnowa centrum Zakliczyna kosztowała 12,6 mln zł. Rząd przekazał na to zadanie 4,6 mln zł, zaś marszałek Małopolski 3,5 mln zł.

Minister Adamczyk wraz z Burmistrzem Zakliczyna Dawidem Chrobakiem

Minister Andrzej Adamczyk powiedział, że na przykładzie gminy Zakliczyn najlepiej widać jak dobre efekty przynosi dobrze układająca się współpraca samorządu z rządem. - Decyzja o przebudowie Rynku była dla tutejszego samorządu na pewno była trudną do podjęcia, bo to ogromny wysiłek, ale jak się nie podejmuje trudnych decyzji to niewiele się zrobi. Doceniliśmy tę odwagę i wsparliśmy to przedsięwzięcie środkami finansowymi z budżetu państwa – stwierdził Andrzej Adamczyk– Realizujemy duże projekty w skali ogólnokrajowej, na które oczekiwały pokolenia, ale także pomagamy w realizacji mniejszych zadań, które są ważne dla mieszkańców lokalnych społeczności. Musimy zmieniać całą Polskę. Potrzebne są inwestycje w Warszawie, ale również w Zakliczynie i innych miejscowościach.

Jacek Hudyma z Dawidem Chrobakiem

Odczytany został list od premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu gratulował samorządowi Zakliczyna zrealizowania tak okazałej inwestycji. Nawiązał do swojego pobytu w Zakliczynie w maju 2021 roku, kiedy to zapoznał się z postępem prac przy odnowie centrum miasta.

Jacek Hudyma, Tomasz Stelmach i Andrzej Adamczyk