dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Razem na rzecz ochrony klimatu

 
Posiedzenie - miniaturaW Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyło się podpisanie porozumienia pomiędzy powiatem i gminami z ziemi tarnowskiej odnośnie wspólnego włączenia się w realizację programu LIFE IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”.

 
- Wszystkim nam zależy, byśmy oddychali czystym powietrzem, pili czystą wodę i wypoczywali nad czystymi rzekami i jeziorami. Dlatego włączamy się w realizację istotnego programu przygotowanego przez województwo małopolskie, mającego na celu działania na rzecz klimatu. Będziemy chronić przyrodę i nasze codzienne życie – powiedział starosta tarnowski Roman Łucarz.
 
Podczas posiedzenia w auli starostwa
 
Najważniejsze założenia LIFE IP EKOMAŁOPOLSKA to promocja odnawialnych źródeł energii, poprawa efektywności energetycznej i szeroko zakrojone działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Budżet projektu to 16,4 mln euro (ok. 70 mln zł), z czego 60 proc. to program LIFE, 35 proc. to dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 5 proc. to wkład własny partnerów.
 
Pokaz slajdów i wykład ekodoradcy
 
Projekt realizowany jest przez Województwo Małopolskie, a partnerami są Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Województwo Śląskie, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Europejskie Centrum Czystego Powietrza, Kraków, Tarnów, Nowy Sącz oraz 18 powiatów: bocheński, brzeski, chrzanowski, dąbrowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowotarski, nowosądecki, olkuski, oświęcimski, proszowicki, suski, tarnowski, wadowicki i wielicki. Projekt realizowany jest również przy wsparciu 2 partnerów zagranicznych - Instytutu ds. Energii, Klimatu i Środowiska w Wuppertalu (Niemcy) i Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego w Cottbus (Niemcy).
 
Członkowie Zarządu Powiatu Tarnowskiego podczas konferencji
 
Zaplanowane działania w ramach projektu to m.in. przygotowanie scenariuszy działań klimatycznych dla Małopolski w perspektywie roku 2030 i 2050, mapy potencjału wykorzystania odnawialnych źródeł energii dla Małopolski i Śląska, przygotowanie projektów inwestycyjnych do wsparcia w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, przygotowanie projektów pilotażowych (klastry energetyczne, spółdzielnie energetyczne, wirtualne elektrownie, samowystarczalne/zrównoważone energetycznie obszary/miasta itp.) oraz realizacja kampanii edukacyjnych w zakresie ochrony klimatu.
 
Podpisywanie porozumień przez przedstawicieli gmin
 
W konferencji prasowej, podczas której doszło do podpisania porozumienia między powiatem tarnowskim i samorządami gminnymi z powiatu, uczestniczyli również: wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma, etatowy członek zarządu Tomasz Stelmach, kierownik projektu LIFE z Departamentu Ochrony Środowiska UMWM Justyna Mazurkiewicz, kierownik tarnowskiej agendy Urzędu Marszałkowskiego Krystyna Kolis-Radziszewska oraz ekodoradca w tarnowskim starostwie Tomasz Łabędź.
 
Podpisywanie porozumień przez przedstawicieli gmin powiatu

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt