dzisiaj jest: 29 czerwca 2022 r.   ::    imieniny: Benita, Piotr, Paweł

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Razem na rzecz ochrony klimatu

rozmiar tekstu w artykule:
 
Posiedzenie - miniaturaW Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyło się podpisanie porozumienia pomiędzy powiatem i gminami z ziemi tarnowskiej odnośnie wspólnego włączenia się w realizację programu LIFE IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”.

 
- Wszystkim nam zależy, byśmy oddychali czystym powietrzem, pili czystą wodę i wypoczywali nad czystymi rzekami i jeziorami. Dlatego włączamy się w realizację istotnego programu przygotowanego przez województwo małopolskie, mającego na celu działania na rzecz klimatu. Będziemy chronić przyrodę i nasze codzienne życie – powiedział starosta tarnowski Roman Łucarz.
 
Podczas posiedzenia w auli starostwa
 
Najważniejsze założenia LIFE IP EKOMAŁOPOLSKA to promocja odnawialnych źródeł energii, poprawa efektywności energetycznej i szeroko zakrojone działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Budżet projektu to 16,4 mln euro (ok. 70 mln zł), z czego 60 proc. to program LIFE, 35 proc. to dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 5 proc. to wkład własny partnerów.
 
Pokaz slajdów i wykład ekodoradcy
 
Projekt realizowany jest przez Województwo Małopolskie, a partnerami są Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Województwo Śląskie, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Europejskie Centrum Czystego Powietrza, Kraków, Tarnów, Nowy Sącz oraz 18 powiatów: bocheński, brzeski, chrzanowski, dąbrowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowotarski, nowosądecki, olkuski, oświęcimski, proszowicki, suski, tarnowski, wadowicki i wielicki. Projekt realizowany jest również przy wsparciu 2 partnerów zagranicznych - Instytutu ds. Energii, Klimatu i Środowiska w Wuppertalu (Niemcy) i Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego w Cottbus (Niemcy).
 
Członkowie Zarządu Powiatu Tarnowskiego podczas konferencji
 
Zaplanowane działania w ramach projektu to m.in. przygotowanie scenariuszy działań klimatycznych dla Małopolski w perspektywie roku 2030 i 2050, mapy potencjału wykorzystania odnawialnych źródeł energii dla Małopolski i Śląska, przygotowanie projektów inwestycyjnych do wsparcia w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, przygotowanie projektów pilotażowych (klastry energetyczne, spółdzielnie energetyczne, wirtualne elektrownie, samowystarczalne/zrównoważone energetycznie obszary/miasta itp.) oraz realizacja kampanii edukacyjnych w zakresie ochrony klimatu.
 
Podpisywanie porozumień przez przedstawicieli gmin
 
W konferencji prasowej, podczas której doszło do podpisania porozumienia między powiatem tarnowskim i samorządami gminnymi z powiatu, uczestniczyli również: wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma, etatowy członek zarządu Tomasz Stelmach, kierownik projektu LIFE z Departamentu Ochrony Środowiska UMWM Justyna Mazurkiewicz, kierownik tarnowskiej agendy Urzędu Marszałkowskiego Krystyna Kolis-Radziszewska oraz ekodoradca w tarnowskim starostwie Tomasz Łabędź.
 
Podpisywanie porozumień przez przedstawicieli gmin powiatu

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj się