dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Ruszyła kwalifikacja wojskowa w Powiecie Tarnowskim

Kwalifikacja wojskowaPrace Powiatowej Komisji Lekarskiej uroczyście rozpoczął Starosta Tarnowski Roman Łucarz i Komendant Wojskowej Komisji Uzupełnień w Tarnowie ppłk Andrzej Korytko. Kwalifikacja wojskowa odbywa się w pomieszczeniach OHP przy ulicy Mościckiego 27 w Tarnowie - potrwa do 6 czerwca bieżącego roku.

Wezwania do stawienia się przed komisję lekarską otrzymali mężczyźni urodzeni w 2003 roku oraz ci, którzy w latach poprzednich z uzasadnionych przyczyn nie mogli być obecni. Jak powiedział starosta tarnowski Roman Łucarz, na kwalifikację wojskową w powiecie tarnowskim przyjdzie w tym roku ponad 1 300 osób (rocznik podstawowy to około 1100 osób, a kolejne 200 osób to roczniki z lat poprzednich, które z różnych przyczyn nie mogli stawić się w poprzednich latach).

Otwarcie - na zdjęciu uczestnicy spotkania

Ppłk Andrzej Korytko, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Tarnowie wyjaśnił, że walifikacja wojskowa ma na celu określenie właściwości psychofizycznych kandydatów do czynnej służby wojskowej i wydanie wojskowego dokumentu tożsamości oraz określenie kategorii zdrowia. Kategoria zdrowia, która jest przyznawana w trakcie kwalifikacji ma za zadanie ocenienie, czy dana osoba może pełnić służbę wojskową. - Mamy kategorię zdrowia "A", czyli są to osoby zdolne do czynnej służby wojskowej. Jeżeli występują osoby, które dostaną kategorię zdrowia "B" z określoną ilością miesięcy to po tym okresie podlegają ponownej kwalifikacji zdrowotnej i jest im ta kategoria albo podnoszona, ewentualnie obniżona. Kategoria zdrowia "D", gdzie takie osoby nie są zdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, natomiast w czasie wojny jak najbardziej i kategoria zdrowia "E", określająca, ze taka osoba nie jest zdolna do służby wojskowej ani na czas pokoju, ani na czas wojny - mówił szef WKU.

Kwalifikacja wojskowa osób

Dokumenty wymagane do kwalifikacji wojskowej

Osoby po raz pierwszy stające do kwalifikacji wojskowej zobowiązane są przedstawić:

• dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
  • dokumentację medyczną (jeżeli posiadają);
  • aktualną fotografię o wymiarach 3x4 cm bez nakrycia głowy;
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki  oraz dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe.

Osoby po raz kolejny stające do kwalifikacji wojskowej zobowiązane są przedstawić:

• dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
  • dokumentację medyczną (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 miesięcy);
  • książeczkę wojskową.

Kwalifikacja wojskowa

Gminy wg dat przystąpienia do kwalifikacji wojskowej