dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Do końca roku 2022 trzeba pozbyć się "kopciuchów"

Zdjęcie kopcącego komina - miniaturaRok 2022 to ostatni rok, w którym można ogrzewać domy piecami węglowymi które nie spełniają norm emisji co najmniej 3 klasy, tzw. „kopciuchami”. Od stycznia 2023 roku będzie to zakazane. Tak wynika z Uchwały Antysmogowej przyjętej w 2017 r. przez Sejmik Województwa Małopolskiego. Przypominamy, że zgodnie z uchwałą kotły 3 i 4 klasy mogą być użytkowane kilka lat dłużej, bo do końca 2026 roku.

Klasę kotła można sprawdzić na tabliczce znamionowej lub w dokumentacji urządzenia. Jeśli nie została określona, oznacza to, że kocioł jest pozaklasowy i powinien być wymieniony do końca bieżącego roku.

Czasu na wymianę jest niewiele, bo na inwestycję mieszkańcy będą mieli tylko kilka miesięcy po zakończeniu sezonu grzewczego i przed rozpoczęciem nowego. To tak naprawdę pół roku, a do wymiany jest mnóstwo przestarzałych pieców. „Szacujemy, że to około 300-400 tysięcy urządzeń. Dokładne liczby poznamy za około pół roku, kiedy wszyscy Małopolanie wpiszą się do centralnej ewidencji emisyjności budynków" - mówi Dawid Gleń z Urzędu Marszałkowskiego i dodaje: „Zmian terminu na usunięcie pieców już nie będzie. Województwo nie zakłada zmiany uchwały antysmogowej. Nie ma nad tym prac. Małopolska daje jasno do zrozumienia mieszkańcom: ramy czasowe są wyznaczone. Gminy robią wszystko, żeby powietrze w ich miejscowościach się poprawiało”.

Kto potrzebuje rady, powinien jak najszybciej zgłosić się do gminy. Aż 180 na 182 gminy w Małopolsce podpisało porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, na podstawie którego prowadzą oficjalny punkt obsługi Programu Czyste Powietrza. Można tam złożyć niezbędne dokumenty, uzyskać pomoc i wyjaśnienia.

Ponadto 170 gmin w Małopolsce zatrudnia ekodoradców, których rolą jest pomoc mieszkańcom w dostosowaniu się do wymagań uchwały antysmogowej. Doradzają w wyborze ekologicznego źródła ciepła, pomagają w uzyskaniu dofinansowania oraz prowadzą działania edukacyjne i informacyjne, by wszyscy byli świadomi zagrożenia dla zdrowia jakie powoduje smog oraz wymagań przepisów antysmogowych.

Głównym źródłem finansowania wymiany pieców i ocieplenia budynków jest ogólnopolski program Czyste Powietrze. Umożliwia on uzyskanie dofinansowania do 30 tys. zł w wariacie podstawowym oraz do 37 tys. zł w wariancie podwyższonym dla osób o niższych dochodach. Coraz więcej gmin uruchamia też program Stop Smog, przewidziany dla osób o najniższych dochodach, w ramach którego można otrzymać dotacje pokrywającą wszystkie koszty wymiany kotła.

Wymiana pieców jest również wspierana w ramach środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego zarządzanego przez Urząd Marszałkowski. Na ten cel przeznaczonych zostało łącznie ponad 70 mln Euro w perspektywie 2014-2020. Natomiast w grudniu 2021 roku, Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o przesunięciu kwoty ponad 60 mln zł na 35 gminnych projektów wymiany kotłów. Najbiedniejsi mieszkańcy będą mogli otrzymać nawet 90 procent dofinansowania do nowego, ekologicznego pieca.

Zdjęcie - www.smoglab.pl/