dzisiaj jest: 18 maja 2022 r.   ::    imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Wierna kopia popiersia Józefa Piłsudskiego trafiła do Zakliczyna

rozmiar tekstu w artykule:

Popiersie Józefa Piłsudskiego w ZakliczyniePrzed Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie odsłonięto popiersie patrona placówki Józefa Piłsudskiego. Jest ono wierną kopią rzeźby wykonanej przez adiutanta marszałka Antoniego Miszewskiego, legionisty uczestniczącego m.in. w bitwie pod Łowczówkiem, w której został ranny, a następnie opatrywany był w Zakliczynie.

 

Rzeźba dłuta Antoniego Miszewskiego powstała w 1927 roku i pozował do niej osobiście marszałek Piłsudski. Oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Na prośbę syna żołnierza-artysty Krzysztofa Miszewskiego powstały kopie w brązie, zrobione przez Marcina Roszczyka i jedna z takich kopi ustawiona została na kamiennym cokole przed szkołą w Zakliczynie. Przedsięwzięcie sfinansowane zostało przez Fundację Polskiej Grupy Energetycznej. Pomógł w tym poseł oraz sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski, który uczestniczył w uroczystości odsłonięcia popiersia.

Uczestnicy uroczystości odsłonięcia popiersia Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie

Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie Krzysztof Małek podkreślił, że jego placówka poświęca wiele uwagi podtrzymywaniu tradycji narodowej i wychowywaniu uczniów w szacunku do przeszłości, a Józef Piłsudski należy do twórców niepodległości Polski i jest prawdziwym polskim bohaterem.

- To bardzo cenne, że tutaj zrodziła się i zrealizowana została tak cenna inicjatywa. To budujące, że tutaj tak pięknie kultywowana jest pamięć o marszałku Piłsudskim. Nasi ojcowie wywalczyli nam niepodległość, a naszym zadaniem jest tę niepodległość obronić i utrwalić. Zwłaszcza teraz, gdy są podejmowane takie działania jak te w Warszawie, gdzie jako patrona ronda chce się wykreślić innego z twórców naszej niepodległości Romana Dmowskiego – powiedział poseł Krzysztof Sobolewski.

Starosta tarnowski Roman Łucarz przypomniał, że z powiatem tarnowskim związane są dwie inne postacie, które miały olbrzymi wpływ na odzyskanie przez nasz kraj niepodległości – Wincenty Witos i Ignacy Jan Paderewski. I choć Piłsudski nie ma bezpośredniego związku z ziemią tarnowską, to łączy go z nią bitwa pod Łowczówkiem, pierwsza tego typu stoczona przez jego legiony.

Przemówienie starosty tarnowskiego Roman Łucarza podczas odsłonięcia popiersia Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie

- To właśnie z Zakliczyna żołnierze I Brygady Legionistów Polskich wyruszyli na front, który znajdował się na jednym ze wzgórz w Łowczówku. To tam walczył późniejszy adiutant marszałka Antoni Miszewski, który opatrywany był w Zakliczynie w tym samym miejscu co dowódca batalionu Kazimierz „Kuba” Bojarski – wymieniał burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

Wykonawca kopii popiersia marszałka Marcin Roszczyk przekonywał, że postać Antoniego Miszewskiego, legionisty i oficera wywiadu, ale także architekta i artysty rzeźbiarza warta jest zainteresowania i rozpropagowania. – To ciekawa postać z piękną biografią. W 1914 roku opuścił Francję i przez Wiedeń wrócił do Polski, by walczyć w legionach. Następnie uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Na cokole znajduje się informacja o nim. Można powiedzieć, że powrócił do Zakliczyna po 107 latach – stwierdził.

na zdjęciu starostowie Roman Łucarz i Jacek Hudyma oraz burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak

W uroczystości wzięli udział również posłowie Anna Pieczarka, Józefa Szczurek-Żelazko, Wiesław Krajewski, opozycjonista w okresie PRL Mieczysław Gil, wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma, radny powiatowy Józef Gwiżdż, radni z gminy Zakliczyn, a także młodzież szkolna.

Uczestnicy uroczystości odsłonięcia popiersia Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie

 

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj się