dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Rusza budowa drogi łączącej wierzchosławicki węzeł autostradowy z Mościcami

logo powiatu tarnowskiego

Inwestor może natychmiast rozpoczynać prace przy budowie połączenia węzła autostrady A4 w Wierzchosławicach z Mościcami i dalej ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie, gdyż wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał decyzję o zezwoleniu na realizację tego zadania.

O konieczności powstania drogi łączącej wierzchosławicki węzeł autostradowy z Tarnowem mówiło się od początku otwarcia autostrady, ale niewiele w tym temacie robiono. Dopiero obecny zarząd województwa małopolskiego energicznie przystąpił do działań w tej sprawie. Zagwarantowano pieniądze na budowę łącznika i w przetargu wyłoniono wykonawcę robót. Została nim firma METROTAV Polska S.A. Koszt tej inwestycji to przeszło 140 mln zł, a całkowita wartość zadania (dokumentacja, nieruchomości, nadzór, koszty pośrednie) to ponad 155 mln zł.

Po decyzji wojewody małopolskiego wykonawca może natychmiast przystąpić do robót budowlanych – nowego odcinka drogi wojewódzkiej o długości 2,6 mln zł z mostem na Dunajcu o długości 830 metrów.

- To bardzo dobra informacja dla nas wszystkich. Realizacja tej inwestycji w znacznym stopniu zwiększy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców oraz wszystkich użytkowników dróg, a także usprawni przepływ samochodów na głównych węzłach komunikacyjnych zlokalizowanych na tym terenie - powiedział starosta tarnowski Roman Łucarz. – Dziękuję w szczególności obecnej pani poseł Annie Pieczarce, która będąc w zarządzie Małopolski często dzwoniła do mnie mówiąc, że musimy zrobić wszystko, aby ten łącznik jak najszybciej powstał. Była i jest bardzo zaangażowana w tę sprawę.

Wicestarosta Jacek Hudyma mówi, że decyzja o budowie tego łącznika powinna być podjęta i zrealizowana przed otwarciem zjazdu autostradowego w Wierzchosławicach, bo mieszkańcy tej gminy latami skazani byli na olbrzymie uciążliwości. – Dzięki bardzo dobrej współpracy zarządu powiatu z obecnymi władzami Małopolski inwestycja ta, tak ważna również dla gospodarczego rozwoju regionu tarnowskiego, oddana do użytku zostanie w 2023 roku i to mnie bardzo cieszy – podkreśla wicestarosta.

Mapa poglądowa nowego łącznika autostradowego w Wierzchoslawicach

Przypomnijmy, że aktualnie trwa remont mostu w Ostrowie. Te dwie inwestycje opiewają na łączną kwotę przeszło 200 mln zł i na dziesięciolecia rozwiążą problem komunikacyjny w tym regionie