dzisiaj jest: 27 maja 2022 r.   ::    imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

O polskiej wsi w Tuchowie

rozmiar tekstu w artykule:
 W Tuchowie odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji 26 rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko ustrzyckich i protestów chłopskich z lat 1980-81. W obchodach wzięli udział przedstawiciele Zarządu Powiatu Tarnowskiego: starosta Mieczysław Kras, wicestarosta Mirosław Banach oraz członek zarządu Adam Szpak. Witając gości przybyłych na obchody, których współorganizatorem był powiat tarnowski, starosta podziękował i wyraził uznanie dla uczestników wydarzeń mających miejsce 26 lat temu. Mieczysław Kras podkreślił rangę wspólnych działań, które podjęli pracownicy z NSZZ "Solidarność" i rolnicy w imię wspólnych wartości - umiłowania ziemi ojczystej i wiary oraz wolności zrzeszania się. - To dzięki wysiłkowi, determinacji i solidarności robotników i chłopów sprzed ponad 20 lat, rolnicy mogą się zrzeszać w związki zawodowe i inne organizacje – powiedział starosta tarnowski w tuchowskim klasztorze Ojców Redemptorystów.

Obchody 26. rocznicy protestów chłopskich z lat 1980-1981 oraz podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich zgromadziły rolników z Polski południowo-wschodniej. Wielu z nich przyjechało na uroczystości, aby usłyszeć od wicepremiera i ministra rolnictwa Andrzeja Leppera, jakie plany wobec polskiej wsi ma rząd. Minister zadeklarował, że otrzymają oni dotacje z Unii. - W projekcie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich takie zapisy nie znalazły się, ale to ma się zmienić - powiedział w Tuchowie rolnikom wicepremier. - Oświadczam, że ten rząd wprowadzi takie właśnie działania. Tak jak w ubiegłym roku w listopadzie w ciągu 2 tygodni 53,5 tysiąca rolników dostało pomoc i będzie otrzymywać ją przez najbliższe 3 lata - zapewnił Lepper.

Protesty chłopskie, które miały miejsce 26 lat temu doprowadziły do podpisania tzw. porozumień rzeszowsko - ustrzyckich. Podpisano je po 50 dniach ogólnopolskiego strajku pomimo usilnych prób jego rozbicia i oddziaływania na jego przebieg przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Możliwa stała się rejestracja NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Uczestnikom tamtych wydarzeń oraz zasłużonym rolnikom wicepremier wręczył odznaczenia - otrzymały je w sumie 24 osoby.

Uczestnicy tuchowskiego spotkania przyjęli także rezolucję, w której zaapelowali do działaczy społeczno-politycznych i związkowych pokrzywdzonych przez aparat bezpieczeństwa i służby komunistyczne o dokumentowanie własnych przeżyć represji, zbrodni zadanych przez komunistów w latach 1945-1989. Ich zdaniem powinien powstać Centralny Ośrodek Dokumentacji Niezależnego Ruchu Chłopskiego, którego głównym zadaniem będzie gromadzenie dokumentów i świadectw działań władzy wobec mieszkańców wsi.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj się